Na předešlé stránce jsme se dozvěděli co se stane, když zkřížíme Klasicky zbarvenou užovku s Amelanickou  užovkou. Mláďata z takového páření jsou všechny Klasicky zbarvené, ale genotyp těchto zvířat už je "Aa". To znamená, že tato háďata jsou štěpitelné na formu Amelano. Jsou to 100% heterozygoti na formu Amelanistic. V případě, že by jsme se rozhodli pářit tyto hady mezi sebou, tak by to vypadalo takto.


 


Do tabulky to zapíšeme tímto způsobem:

Při tomto páření se nám  objeví tato mláďata:

1/4 Klasika  AA             2/4 Klasika 100% het Amelano Aa        1/4 Amelano  aa

         

A teď nastává ta chvíle, kdy pochopíte co to znamená 66% heterozygot. V tomto páření se nám vylíhla 1/4 Klasiků,  2/4 Klasiků 100% het Amelano a samozřejmě 1/4 Amelano. O Amelanických zvířatech se ale teď nebudeme bavit, tam je to vcelku jasné. Hned na první pohled vidíme, že se jedná o uplně jiné zvířata (barevně) a jednoduše je rozpoznáme. Zůstavají nám tu  3/4 Klasicky zbarvených zvířat. Ve skutečnosti to vidíme takto:

                         

Máme tady 3  stejné hady a z toho jenom 2 jsou hetera na Amelano. Kteří to jsou? Já to nevím a neví to nikdo. Máte 66% šanci, že si zrovna vyberete toho, který je štěpitelný na Amelano. Proto všechny 3 hady označíme jako 66% heterozygot. Ve skutečnosti žádný 66% heterozygot neexistuje, zvíře buď heterozygot je a nebo není. Ověřit se to dá pouze tak, že onoho 66% heterozygota budete pářit zase s Amelanem a uvidíte jaké budou mít mláďata. Pokud se v mláďatech objeví forma Amelano, tak to je heterozygot na amelano. Pokud ne tak není. To stejné platí i o 50% heterozygotech (tam máte 50% šanci). V reálu se ještě můžete setkat s označením ph nebo poss het ( possible heterozygot - možný heterozygot).