Zde si vysvětlíme základní křížení mezi klasickou užovkou červenou (přírodní zbarvení) a amelanickou (albino) užovkou (jednoduchá recesivní forma). Sameček bude Klasika a samička bude Amelano.
Samec
                            
Jedná se o dominantní přírodní formu užovky červené, takže všechny alely v jednotlivých genech máme označené velkými písmeny. Důležité je pochopit že každý jednotlivý gen je nositelem jenom jedné vlastnosti (barvy nebo vzoru). My zde máme vyobrazeny geny hned čtyř vlastností AA, BB, CC a DD ale vzhledem k tomu, že teď tohoto samce budeme křížit pouze s amelanickou samičkou (jednoduchá recesivní forma - barva je tvořena pouze jedním genem) tak nám stačí na označení samce pouze AA.   

Samice

samička je formy amelano a to je jednoduchá recesivní forma. Amelanická forma znamená, že zvířeti chybí Melanin což je černá barva. Nesprávně se taky používá název Albín. Je to forma recesivní, takže ji značíme malými písmeny aa.


A teď přichází to nejdůležitější, samec nám napářil samici a jak to bude vypadat s mláďaty. Mláďata vždy zdědí jednu alelu od matky a jednu od otce.Vznikne nám tedy geneticky uplně jiné zvíře.

Zápis v tabulce křížení tzv. Punnetově čtverci vypadá takto:


Mláďata

všechna mláďata,která se vylíhnou po tomto páření budou mít genotyp Aa. Pro nás to znamená to, že vizuálně budou mít všechny stejné zbarvení jako otec (fenotypově to budou klasiky), ale z hlediska genetiky už budou štěpitelné na formu Amelano. Všechna mláďata budou 100% heterozygoti na Amelano. Na další straně si povíme o tom co se stane, když mezi sebou zkřížíme tato mláďata.